20 Haziran 2014 Cuma

Ahlat


Sabah hava aydınlıktı baya. Kahvaltıyı öğretmen evinde yapıp, Nemrut'a çıkışı sorduk. Yollar kardan dolayı kapalı, göle zaten çıkamazsınız ama otele kadar bırakırız dediler. ( taksi ile gidiş-dönüş 50 lira) Nemrut'ta tek otel var fakar o da gölün orda değil. Otelden zirveye telefrik varmış. Oteli arayıp ulaşamadığımız ve gölü de göremiyceğimiz için Nemrut'u iptal etmek zorunda kaldık. Tatvan'da görülcek bir şey yok. Baya İstanbul'un bi semti gibi.O yüzden vakit kaybetmedik. Tatvan'ı çok kısa turladıktan sonra, PTT'nin yanından kalkan minibüslerle Ahlat'a geçtik hemen yarım saatte.(6TL minibüs) Minibüs Van Gölü kenarından gidiyor hep. Yollar çok açık göl çok güzel. Göl çok büyük deniz gibi.


Ahlat'ın içinden geçerek en son durakta indik fenerin orda. Göl çok rüzgarlı çok dalgalı, kendi kokusu var. Çevresi pis biraz. Yukarı doğru yürüdük Ahlat'ın içine doğru fenerden. Eski Ahlat evlerini gördük, kümbete girdik. Ahlat taşından evler kendi renginde sarılı kızıllı çok düzgün kesme taşlardan. 


Sokakları gezdikten sonra minibüse binip Ahlat sahil kalesine geçtik. Ahlat'ın girişinde sahil kenarında kale.(Minibüs öğrenci:75 kuruş tam:1.75) Ahlat'ın çıkışında inip otoyolu geçip yokuş aşağı indik kale için. Duvarı gözüküyor zaten kalenin yolun başından. Girişi ise sahil kenarında aşağıda. Kale aslında kentin sınırı gibi içinde evler var. Sokakları camileri çok güzel kaleiçinin. Güneş açtı biz kaleye girince. Bir açıp bir kapıyor ama Ahlat'ta. Kale içinde güneş açmışken gölden bakıyorsun karşı kıyıda yağmur var. Gözümüzde güneş gözlüğü varken kar yağdı mesela. Gölden inanılmaz bir ses, uğultu geliyor. Göl'ün/ Ahlat'ın çok rüzgarı var. Camileri dışında evleri de baya güzel kalenin. Yıkık bi eve girdik, planı bir acayip.
Kaleden yürüyerek çıkıp Selçuklu Mezarlığı'na gittik. Kaleden mezarlığa yürüme yolu uzun. Mezarlık Ahlat'ın Tatvan'dan gelirkenki girişinde, Ahlat'ın dışında baya. Önce orda inip mezarlığı gezmek sonra kaleyi görmek en son Ahlat'ın içine girmek daha mantıklıymış. Mezarlık Ani gibiydi. En büyük müslüman mezarlığıymış. Düzenlemesi yapılmış mezarlığın güzel. Karda yürüdüğümüz için yerleri tam göremedik ama ahşap bir yürüme yolu vardı mezarlıklardan az biraz yukardan giden, onu takip ettik. Çok büyük mezarlık çok da güzel. Mezarlıktan çıkıp arkadaki kümbetleri de gördükten sonra Ahlat merkeze giden minibüse binip 4 teki Tatvan minibüsünü yakaladık. (Ahlat'tan Tatvan'a son minibüs 5'te)

Tatvan'da yemek için yer ararken Erdal Abi ile karşılaştık gardan. Avm'nin üst katındaki kebapçıyı önerdi bize. Yine çift porsiyon yedik meğersem yarım porsiyon diye belirtmek gerekiyormuş. Yemekler pahalı ama lezzetliydi. Erdal Abi Sinan Abi'yi trenden alıp yanımıza getirdi yemekten sonra. Pastanede çay ısmarladılar. Geç olmadan döndük yine öğretmen evine. Ahlat'tan dönünce Tatvan'ın karları erimişti.

1 yorum: