24 Ekim 2016 Pazartesi

Ürgüp. Göreme

Sabah kalkıp evin önünden minibüsle Ürgüp merkeze gittik.(Öğrenci;1.25tl) Merkezde bir pastanede kahvaltı ettikten sonra Ürgüp içinde yukarı doğru yürümeye başladık. Temenni Tepesi  ve çevresinde epey güzel evler ve kaya oyukları var. Yerde karlar var ama hava açık ve güzeldi hep, temizdi. Yukarıdan dönüp tepe içinde dolaşarak tekrar aşağıya indik ve gardan Göreme minibüslerine bindik.
Önce açık hava müzesini gezdik. Müze kart ile giriliyor. İçerisinde bir sürü kilise var küçük küçük kayaların içine oyuk. Süslemeler çok güzel,kiremit kırmısı küçük çocuk çizimleri gibi. Turu bitirdikten sonra Göreme merkeze yürüdük. Hava soğuk olmasına rağmen yürümek için çok açık ve müsaitti.Göreme merkezde bir çay içtikten sonra otoyoldan Çavuşin'e yürüdük. Düz bir ovada tek renk kaya tarlasında yürüyor gibi insan. Yol epey huzurlu, etraf açık, hava temizdi. Çavuşin'de katedrali gezdik.


Sonra otostop ile Paşabağları'na geldik. Paşabağları çok güzel. Üzerinde yürünecek oturacak yer de bol. İnsan termosu, yemeğiyle gitse orada bir iki saat oturur, uyur. Kum renginde bir tepe sivrili peri bacalarına bakıyor.Biz Ürgüp'ten muz ve elma kurusu almıştık onu yedik orada ve yol boyunca. 

 Saat geç olmuştu bile, dolmuşa binip Ürgüp'e geri döndük. Ürgüp merkezi canlı sayılabilir akşamları için. Hamam da vardı merkezde. Oteller zaten epey turistik sayılır. Günü çok uzatmadan eve dönüp yattık.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder